PRN.000.025-0010
DigiKey Part Number
4512-PRN.000.025-0010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRN.000.025-0010
Description
SBC 1.0GHZ 1 CORE 1GB RAM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Board Computer 1GHz 1 Core 1GB RAM TI AM3352 ARM Cortex-A8, ARMv7
Category
Size / Dimension
5.197" x 3.386" (132.00mm x 86.00mm)
Manufacturer
Perinet
RAM Capacity/Installed
1GB
Series
Storage Interface
eMMC, SD
Packaging
Box
Ethernet
100 Mbps
Part Status
Active
USB
USB 2.0 (1)
Core Processor
TI AM3352 ARM Cortex-A8, ARMv7
Digital I/O Lines
10
Speed
1GHz
Watchdog Timer
No
Number of Cores
1
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (TA)
Power (Watts)
15W