AA10A-050A(M)-R
DigiKey Part Number
993-AA10A-050A(M)-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA10A-050A(M)-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
USB Micro
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.80" L x 1.34" W x 2.07" H (71.2mm x 34.0mm x 52.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W