EM1166-24-3#
DigiKey Part Number
501-2512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1166-24-3#
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Alligator Clip, Insulated Patch Cord 30VAC
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Orange
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Multi-Stacking, Front and Vertical
Voltage - Rated
30VAC
Configuration
Banana to Alligator
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱606.81000₱606.81
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 556
Unit Price: ₱577.04000
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 607
Unit Price: ₱577.04000
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 19
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"