RV4NAYSD254A
RV4NAYSD254A
RV4NAYSD254A
DigiKey Part Number
RV4N254C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4NAYSD254A
Description
POT 250K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
250k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)