RV4NAYSJ102A
DigiKey Part Number
RV4NJ102C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV4NAYSJ102A
Description
POT 1K OHM 2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 2W Solder Lug
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±10%
Actuator Length
2.000" (50.80mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Size - Body
Round - 1.120" Dia (28.45mm)