AK1550/3-3.5-GREEN
DigiKey Part Number
5294-AK1550/3-3.5-GREEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK1550/3-3.5-GREEN
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.50MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
7mm
Insulation Height
0.437" (11.10mm)