AKZ1100/3-5.08-GREEN
DigiKey Part Number
5294-AKZ1100/3-5.08-GREEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKZ1100/3-5.08-GREEN
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
PTR Hartmann
Wire Gauge or Range - AWG
10-28 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-0.4mm²
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Wire Side)
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
7mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Bronze
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.024" (26.01mm)
Current - UL
15 A