AS01606MS-SC16-WP-R
DigiKey Part Number
668-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01606MS-SC16-WP-R
Description
SPEAKER 6OHM 940MW TOP PORT 91DB
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Ohms Receiver Speaker 940 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01606MS-SC16-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Power - Rated
940 mW
Series
Power - Max
1.2 W
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyimide (PI)
Type
Receiver
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
850Hz
Termination
Spring Type
Impedance
6 Ohms
Size / Dimension
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Efficiency - dBA
91.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)