PIC480.481D
DigiKey Part Number
1736-PIC480.481D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC480.481D
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Voltage - Isolation
500 V
Manufacturer
PULS, LP
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
95.7%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
5.00" L x 2.32" W x 4.88" H (127.0mm x 59.0mm x 124.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output (Max)
10A
Base Product Number
Power (Watts)
480W