APCA00070745471M00
DigiKey Part Number
553-APCA00070745471M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-APCA00070745471M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-APCA00070745471M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APCA00070745471M00
Description
FIXED IND 470UH 460MA 1.44 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 1.44Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
370mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.44Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)