BPCF00070732680M00
DigiKey Part Number
553-BPCF00070732680M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00070732680M00
Description
FIXED IND 68UH 590MA 310 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 590 mA 310mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
590mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
310mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)