P1167.223NLT
DigiKey Part Number
553-1083-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1083-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1083-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1167.223NLT
Description
FIXED IND 22UH 1.4A 105 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 105mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A