P1168.103NLT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P1168.103NLT |
Description | FIXED IND 10UH 3.6A 35 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Shielded Wirewound Inductor 3.6 A 35mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | P1168.103NLT Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 35mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 21MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 130°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 4.1A |