PE-0603PFB121ST
DigiKey Part Number
553-2387-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2387-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2387-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-0603PFB121ST
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2A 50mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz