PF0580.123NL
DigiKey Part Number
553-3061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0580.123NL
Description
FIXED IND 12UH 1A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 160mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.137" (3.48mm)