PG0087.332NL
DigiKey Part Number
553-3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0087.332NL
Description
FIXED IND 3.3UH 2A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 2 A 55mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)