PM5400.471NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Unit Price: ₱27.47146
Datasheet
Parametric Equivalent
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 0
Unit Price: ₱31.20122
Datasheet
470 nH Shielded Molded Inductor 5 A 30mOhm Max Nonstandard
PM5400.471NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.471NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.471NLT
Description
FIXED IND 470NH 5A 30 MOHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5400.471NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)