RAC03-24SK/SMT-R
DigiKey Part Number
945-RAC03-24SK/SMT-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-RAC03-24SK/SMT-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-RAC03-24SK/SMT-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-24SK/SMT-R
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 125mA 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
PFC, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
77%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Enclosed
Package / Case
20-SMD Module, 10 Leads
Size / Dimension
1.09" L x 0.93" W x 0.81" H (27.7mm x 23.7mm x 20.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
125mA
Line Regulation
±2.5%
Power (Watts)
3 W
Load Regulation
2.5%