PS2503-1-A
DigiKey Part Number
559-1128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS2503-1-A
Description
OPTOISOLATOR 5KV 1CH TRANS 4-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP
Category
Output Type
Transistor
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Output (Max)
40V
Series
Current - Output / Channel
30mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.1V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
80 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
250mV
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
100% @ 1mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
400% @ 1mA
Package / Case
4-DIP (0.300", 7.62mm)