TDTTP4000W066C-KIT
DigiKey Part Number
1707-TDTTP4000W066C-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDTTP4000W066C-KIT
Description
EVAL BOARD FOR TP65H035WS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TP65H035WS - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary Side and PFC Evaluation Board
Category
Voltage - Output
387V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
66kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
AC/DC, Primary Side and PFC
Utilized IC / Part
TP65H035WS
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
4kW