RT9166-12GVL
DigiKey Part Number
1028-RT9166-12GVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9166-12GVL
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA SOT23-3L
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3L
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
PSRR
55dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3L
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA (Typ)