RT9198-33GBR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT9198-33GBR |
Description | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-5R |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5R |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 130 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz) |
Part Status Last Time Buy | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SOT-23-5R |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.33V @ 300mA |