UAL25-500RF
DigiKey Part Number
696-UAL25-500RF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL25-500RF
Description
RES CHAS MNT 25W 500 OHM 1%
Detailed Description
500 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL25-500RF Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bag
Resistance
500 Ohms
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Power (Watts)
25W