BZX585-B3V6,115
DigiKey Part Number
2156-BZX585-B3V6,115-954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B3V6,115
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW