KSD2012GTU | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-KSD2012GTU-600039-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | KSD2012GTU |
Description | TRANS NPN 60V 3A TO-220F-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 3 A 3MHz 25 W Through Hole TO-220F-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Collector Cutoff (Max) 100µA (ICBO) |
Mfr | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 150 @ 500mA, 5V |
Packaging Bulk | Power - Max 25 W |
Part Status Active | Frequency - Transition 3MHz |
Transistor Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Current - Collector (Ic) (Max) 3 A | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60 V | Package / Case TO-220-3 Full Pack |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 200mA, 2A | Supplier Device Package TO-220F-3 |