LP5900SDX-1.8
DigiKey Part Number
2156-LP5900SDX-1.8-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP5900SDX-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6-WSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-WSON (2.2x2.5)
Packaging
Bulk
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA