MIC5231-3.3BM5TR
DigiKey Part Number
2156-MIC5231-3.3BM5TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5231-3.3BM5TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 10MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-23-5
Category
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 10mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Bulk
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Part Status
Active
PSRR
50dB (100Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V