BA33BC0FP-E2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BA33BC0FP-E2 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BA33BC0FP-E2 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 0.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 900 µA |
Part Status Obsolete | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 16V | Supplier Device Package TO-252 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |