BD33IC0VEFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BD33IC0VEFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD33IC0VEFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD33IC0VEFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33IC0VEFJ-CE2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
700 µA
Series
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 1A