BU33UV7NUX-EVK-101
DigiKey Part Number
BU33UV7NUX-EVK-101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33UV7NUX-EVK-101
Description
EVAL BOARD FOR BU33UV7
Customer Reference
Detailed Description
BU33UV7 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Voltage - Input
0.6V ~ 4.5V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Boost
Part Status
Not For New Designs
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Utilized IC / Part
BU33UV7
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V