R5013ANJTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Unit Price: ₱107.08757
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: ₱207.27570
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 916
onsemi
STMicroelectronics
N-Channel 500 V 13A (Ta) 100W (Tc) Surface Mount LPTS
R5013ANJTL
DigiKey Part Number
R5013ANJTL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R5013ANJTL
Description
MOSFET N-CH 500V 13A LPTS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6.5A, 10V