RB058LAM100TFTR
DigiKey Part Number
RB058LAM100TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB058LAM100TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB058LAM100TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB058LAM100TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A PMDTM
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount PMDTM
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
RB058LAM100TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)