RB068L150DDTE25
DigiKey Part Number
846-RB068L150DDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB068L150DDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB068L150DDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068L150DDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 2A PMDS
Detailed Description
Diode 150 V 2A Surface Mount PMDS
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)