RB095BM-40FHTL
DigiKey Part Number
RB095BM-40FHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB095BM-40FHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RB095BM-40FHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB095BM-40FHTL
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 6A TO-252
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB095BM-40FHTL Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
11.4 ns
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
6A
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)