RB588VAM100TR
DigiKey Part Number
846-RB588VAM100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB588VAM100TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB588VAM100TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB588VAM100TR
Description
100V, 0.7A, SOD-323HE, SCHOTTKY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 700mA Surface Mount
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 700 mA
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
700mA