RFN10BGE3STL
DigiKey Part Number
846-RFN10BGE3STLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RFN10BGE3STLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RFN10BGE3STLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFN10BGE3STL
Description
DIODE STANDARD 350V 10A TO252GE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 350 V 10A Surface Mount TO-252GE
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 350 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350 V
Supplier Device Package
TO-252GE
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A