RTF025N03FRATL
DigiKey Part Number
RTF025N03FRATLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RTF025N03FRATLCT-ND - Cut Tape (CT)
RTF025N03FRATLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTF025N03FRATL
Description
MOSFET N-CH 30V 2.5A TUMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 2.5A (Ta) 800mW (Ta) Surface Mount TUMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTF025N03FRATL Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.2 nC @ 4.5 V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
270 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
800mW (Ta)
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TUMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
67mOhm @ 2.5A, 4.5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA