SML-E12UWT86
DigiKey Part Number
846-SML-E12UWT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SML-E12UWT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SML-E12UWT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-E12UWT86
Description
LED RED DIFFUSED 1608 SMD
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.46mm