10ZLQ1200MEFC10X12.5
DigiKey Part Number
1189-3615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLQ1200MEFC10X12.5
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10ZLQ1200MEFC10X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
882 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.47 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
35 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C