450USC470MEFCSN30X50
DigiKey Part Number
1189-450USC470MEFCSN30X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USC470MEFCSN30X50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
450USC470MEFCSN30X50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.71 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C