6.3ZLJ470M6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLJ470M6.3X11
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6.3ZLJ470M6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
297 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C