SPG098-40
DigiKey Part Number
2223-SPG098-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG098-40
Description
TEG, 4 V / 2.4 A OUTPUT, 40 X 40
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 9.8W @ 27°C 2.4 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG098-40 Models
Category
Height
3.53mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
2.4 A
Part Status
Active
Voltage - Max
4 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
1.59 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
9.8W @ 27°C