CFM-2507CF-1140-313
DigiKey Part Number
2223-CFM-2507CF-1140-313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-2507CF-1140-313
Description
DC AXIAL FAN, 25 MM SQUARE, 7 MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H omniCOOL™ Magnetic Sleeve 3.1 CFM (0.087m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-2507CF-1140-313 Models
Category
Noise
31.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.04 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
7.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
3.1 CFM (0.087m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C