CMS-251452-28SP
DigiKey Part Number
2223-CMS-251452-28SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-251452-28SP
Description
SPEAKER, 28 X 28 MM, 10.8 MM DEE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 2 W 150 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
CMS-251452-28SP Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
2 W
Series
Power - Max
3 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Foam
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
150 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Tabs
Frequency - Self Resonant
270Hz
Size / Dimension
1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Efficiency - dBA
82.00
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Efficiency - Testing
1W/500mm
Distortion Rating
5% Max @ 1kHz, 1W