CP604395H
DigiKey Part Number
102-4051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP604395H
Description
PELTIER, 40 X 40 X 3.95 MM, 6 A,
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 55.6W @ 27°C 6 A 80°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP604395H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
3.94mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Tray
Current - Max
6 A
Part Status
Active
Voltage - Max
15.7 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
2.2 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
80°C
Qmax @ Th
55.6W @ 27°C