CSS-1021028N
DigiKey Part Number
102-3849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-1021028N
Description
SPEAKER 8OHM 10W TOP PORT 107DB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 10 W 92 Hz ~ 7.8 kHz Top Round, Square Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS-1021028N Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
10 W
Series
Power - Max
12 W
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper/Foam
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
92 Hz ~ 7.8 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
115Hz
Size / Dimension
4.016" L x 4.016" W (102.00mm x 102.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Efficiency - dBA
107.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
1W/100mm