PTN16-A20120K1B1
DigiKey Part Number
2223-PTN16-A20120K1B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN16-A20120K1B1
Description
POT 20K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
EDA/CAD Models
PTN16-A20120K1B1 Models
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance (Ohms)
20k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)