PTNS2-155P-B100
DigiKey Part Number
2223-PTNS2-155P-B100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTNS2-155P-B100
Description
SLIDE POT, 15MM TRAVEL, 100K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTNS2-155P-B100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
15mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.181" L x 0.374" W x 0.256" H (30.00mm x 9.50mm x 6.50mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W