SPG098-40 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2223-SPG098-40-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPG098-40 |
Description | TEG, 4 V / 2.4 A OUTPUT, 40 X 40 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TEG (Thermoelectric Generator) 9.8W @ 27°C 2.4 A 300°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SPG098-40 Models |
Category | Height 3.53mm |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Number of Stages 1 |
Packaging Box | Current - Max 2.4 A |
Part Status Active | Voltage - Max 4 V |
Type TEG (Thermoelectric Generator) | Resistance 1.59 Ohms |
Size / Dimension Square - 40.00mm L x 40.00mm W | Operating Temperature 300°C |
Qmax @ Th 9.8W @ 27°C | Features Lead Wires, Sealed - Silicone RTV |