TB004-508-10BE
TB004-508-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB004-508-10BE
DigiKey Part Number
102-6187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-508-10BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-508-10BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
10
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V